3. derece morbid obezite nedir?

Obezite nedir? Bu içeriğimizde öncelikle obezitenin ne olduğunu belirtip devamında ise morbid obezite ne demek, obezite seviyeleri nelerdir, 1. derece, 2. derece ve 3. derece morbid obezite nedir gibi konulara değineceğiz. İşte detaylar...

featured

Obezite, vücutta olmasından fazla miktarda yağ birikmesiyle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Obezite, kendi içinde bölümlere ayrılmaktadır. Bunlar; 1. derece, 2. derece ve 3. derece obezitedir.

Bir de morbid obezite diye bir tabir var. Bunu Türkçe diline çevirdiğimizde aşırı şişmanlık diye çevirebiliriz. Yani normal bir obez insanda olan yağ miktarından daha fazlasına sahip olan insanlardaki obezite türüdür.

Yapılan araştırmalar -maalesef- Türkiye’deki her 4 erkekten 1’i, her 2 kadından da 1’inin obez olduğunu ortaya koymaktadır. Batı dünyasında obezite Türkiye’ye nazaran daha hızlı artsa da son yapılan araştırmalar ülkemizde de obezitenin büyük bir problem haline geldiğini göstermektedir .

Bu içeriği yazabilmek için araştırma yaparken kendimin de 3. derece obez olduğumu gördüm. Açıkçası kilomla alakalı bir problemim yok. Yani hayatımı engelleyecek bir durumla karşılaşmadım fakat kendime dikkat etmem gerektiğinin farkına vardım.

Siz de basit bir matematik işlemiyle vücut kitle indeksinizi öğrenip, kaçıncı derece obez olduğunuzu kontrol edebilirsiniz. Ya da Sosyal Türk sitemizin sağ kısmında bulunan “Vücut Kitle Endeksi Hesaplayıcı” bileşenini kullanarak hemen öğrenebilirsiniz.

Matematik işlemini şu şekilde yapıyorsunuz; Diyelim ki siz 130 kilosunuz ve boyunuz ise 1.80 metredir. Eğer kilonuzu boyunuza bölerseniz, elde edeceğiniz sonuç sizin vücut kitle endeksinizdir. Yani: 130 / 1.80 = 72.22 kg/m2 olmaktadır. Yani bu kiloda olan bir insan morbid obez olarak sınıflandırılıyor.

Eğer 18 ile 25 kg aralığındaysa vücut kitle endeksiniz bu normal olduğunuzu gösterir. Eğer 30 ile 40 kilo aralığındaysanız bu sizin obez olduğunuzu ve 40 üstü ise morbit obez olduğunuzu gösterir.

Tabii böyle bir durumda lütfen benim yaptığımı yapmayın. Derhal bir doktora gidin ki ben de en kısa zamanda gidip check-up yaptıracağım. Çünkü bunun önüne bir şekilde geçmem gerekiyor. Doktora gidin ve değerlerinizi kontrol ettirin. Bir an önce tedaviye başlayınız.

Tepki Ver | mutlu1
1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
3. derece morbid obezite nedir? Ne demek? Çok tehlikeli mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Sosyal Türk ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!