Amerika’nın New Jersey eyaletinde asgari ücret ne kadar?

Amerika'ya gitme gibi bir düşünceniz varsa ve New Jersey eyaletinde kalmayı düşünüyorsanız büyük ihtimalle asgari ücreti merak ediyorsunuzdur. Bu yazımda NJ'de asgari ücret ne kadar sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayınız.

new jersey asgari ücret 2021

Amerika’nın New Jersey eyaleti, nüfus olarak 51 eyalet arasında 11. sırada, toprak büyüklüğü bakımından ise 47. sırada yer almaktadır. New York, Delaware ve Pennsylvania arasında kalmış, göçmenlerin genelde tercih ettiği bir eyalettir. Türkiye’den gelen birçok Türk, New York veya New Jersey eyaletinde kalmayı tercih ediyor. Kişisel görüşüm de New Jersey’in birçok eyalete göre daha yaşanabilir olduğu yönündedir. Aradığınız her şeyi burada bulabiliyorsunuz. Çocuklarınızın kültürlerine uzak büyümemesi için çok fazla Türk var ve yarım saat mesafede bulunan New York nedeniyle oldukça iyi bir eyalet.

NEW JERSEY ASGARİ ÜCRETİ

Eğer buraya gelmeyi düşünüyorsanız ve asgari ücretin ne kadar olduğunu merak ediyorsanız 2021 itibariyle New Jersey’in asgari ücreti $12 olup, resmi olarak bir yerde çalışmak isterseniz alacağınız en düşük ücrettir. Genelde firmalar 40 saat üzerinden yani haftanın 5 günü, günlük 8 saat üzerinden iş vermektedir. Tabii yapacağınız işe göre bu fiyatın ucu açık bir şekilde artacağını unutmayınız.

Diyelim ki Amerika’ya iltica ettiniz ve henüz çalışma izniniz bulunmuyor. Doğal olarak kaçak yollarla çalışmak zorundasınız. Eğer iş yeri sahibi sizin işe ihtiyacınız olduğunuzu anlarsa ve bu iş yeri sahibi bir Türk yahut Arap ise size iyilik yaptığını söyleyerek saatlik ücret olarak $10’da verebilir. Maalesef bunu yapabililiyorlar. Adil mi? Tabii ki değil. Sırf işe ihtiyacınız olduğunuzdan, çalışma izniniz olmadığından dolayı bir Türk bir başka Türk’e böyle yapabiliyor. Tabii istisnaları da yok değildir.

DAHA ÇOK KAZANMANIZ MÜMKÜN!

O nedenle Amerika’ya gitmeyi düşünüyorsanız önceliğiniz ingilizce öğrenmek olsun. Eğer dil probleminiz kalmazsa ve çalışma izniniz olursa saatlik ücretinizi $20 ile $30 arasına çok rahat çıkarabilirsiniz.

Hiç bir şey yapmazsanız bile arabanızla Uber eat yahut Grubhub yaparak saatlik ücretinizi en kötü ihtimalle $20 yapabilirsiniz. Fakat benim tavsiyem, mutlaka ingilizce öğrenmektir. Bunun için 1 yıl para kazanmayı bir kenara bırakarak dil okuluna gitmeyi düşünebilirsiniz. Zor olacaktır. Fakat Amerika’da kalmayı düşünüyorsanız, buna değecektir.

Evet. Sözü çok uzatmak istemiyorum. Merak ettiğiniz konular olursa yorum alanından yazmayı unutmayınız. Konuyla alakalı görüşlerinizi de benimle paylaşırsanız memnun olurum.

Tepki Ver | mutlu1
1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amerika’nın New Jersey eyaletinde asgari ücret ne kadar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Merhaba ben green card başvurmuştum ama yabancı dilim yok eğer çıkarsa orada iş bulabilecek miyim lütfen cvb

    • Editör 16 Kasım 2021, 01:04

      Önder bey, merhaba. Eğer green card sonuçları açıklandığında kazanmışsanız ve sabıka kaydınızda bir sorun çıkmazsa Amerika’ya gelmenizde bir problem olmayacaktır. Ve elbette green card ile ABD’ye gelirseniz burada resmi olarak her türlü işte çalışabilirsiniz. Yabancı dil sorununuz varsa mutlaka iş bulursunuz fakat alacağınız ücret daha düşük olacaktır. İyi günler.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Sosyal Türk ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!