Modern technology gives us many things.

Cumhurbaşkanı Sosyal Medya Vergisi ile Gündem Oldu

Uganda Cumhurbaşkanı ilginç bir vergi biçimi ile gündeme oturdu...

Uganda Cumhurbaşkanı sosyal medya vergisi
0 122

Türkiye seçim süreci ile boğuşurken dünyada ilginç şeyler yaşanmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de Uganda’da meydana geldi. Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni, gündeme getirdiği bir vergi biçimi ile sosyal medyada en çok konuşulan isimlerden oldu.

Uganda meclisi kendi cumhurbaşkanlarının teklifi üzerine sosyal medya kullanıcılarından vergi alınması yönünde bir karar alarak kanunu yürürlüğe soktu. Alınan karara göre başta Facebook, Twiiter gibi sosyal ağlar olmak üzere WhatsApp, Viber gibi iletişim uygulamalarını kullanan uganda vatandaşları 200 şilin yani yaklaşık olarak 50 kuruş ödemek zorunda olacaklar.

Bu kanunu çıkarmalarının gerekçesi olarak ise sosyal medyanın insanları dedikoduya teşvik etmesi gösterildi. Yani sosyal medyayı ücretli hale getirerek insanların daha az konuşacaklarını ve daha çok çalışacaklarını düşünmüşler.

Sistem nasıl çalışacak?

Konuyla alakalı olarak uzmanlar henüz sistemin nasıl çalışacağını bilmediklerini söylüyor olsalar da aslında bu denetim kişisel verilerin gizliliğini de ihlal edebilir. Çünkü bu tarz uygulamalara yapılacak olan denetimler bir takip sistemini gerektireceği için ülkede insanların kendi aralarında konuşmaları da sürekli olarak takip edilebilir.

Uganda internet vergisi alacak
Uganda’da yaklaşık 25 milyon kişi telefon kullanmaktadır. Bunlardan sadece 17 milyonu internete erişebilmektedir.

Bu kararını maliye bakanına bildiren cumhurbaşkanı Museveni, sosyal medya vergisi ile yine insanların dedikodudan dolayı ortaya çıkan sorunlarını gidermek amaçlı kullanacaklarını belirtti. Öte yandan zorunlu ihtiyaçlar için kullanılan internet için vergi almayacaklar. Yani bilgi edinme, araştırma yapma, haber okuma gibi internet kullanımları vergiye tabii olmayacaktır.

BUNLARA BAKTINIZ MI?

Konuyla Alakalı Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.