Düğünden sonra gelin damat ne yapar?

featured

Düğünden sonra damat ile gelin ne yapar? Böyle bir sorunun sorulma amacı ne olabilir diye düşündüm. Aklıma ilk gelen şey gençlerin çevrelerinden duydukları şeylerin doğru olup olmadığını kontrol etme isteği oldu. Tabii insanların düğünden hemen sonra gelin ile damat ne yapar gibi bir soru sormalarında başka nedenlerde olabilir. Birlikte bu konuya irdeleyim…

Gelin ile damat düğünden sonra ne yapar?

Şimdi. Böyle bir durumda insanın aklına gelen ilk şey damat ile gelinin ilişkiye girmeleri olayıdır. Zaten düğünün bir amacı da erkek ve kadının -helal bir şekilde- ilişkiye girebilmelerine imkan sağlamasıdır.

Tabii evlilik müessesi çok değerli ve zarar gelmemesi gereken bir müessesedir. Bu nedenle düğüne insanlar davet edilir ve onların da bu birlikteliğe şahit olması istenir.

Aslında yetişkin olan bir insan düğünden sonra gelin damat ne yapar sorusunun cevabını bilir. Düğünde göbek atmalar, oynamalar, eğlenme falan hepsi bu işin yasallaşmasını kutlamadır.

Kadın ile erkeğin aynı yaatağa girmesinden önce gelinin de damadın da gerdeğe girmeden önce 2 veya 4 rekat namaz kılması tavsiye edilir. Tabii namaza durmadan önce duş almak ve temizlenmek önemlidir. Sonrasında Allah’a dua edilir ve O’ndan, hayatın sonuna kadar güzel ve mutlu bir evlilik istenir.

Kadın da yine düğünden hemen sonra duş almalıdır. Çünkü yoğun bir günün ardından hem damat hem de gelin epey yorulmuş ve terlemişlerdir. Yatağa girmeden önce temizlenmek her iki çift için de iyi olacaktır.  Muhtemelen bundan dolayıdır ki erkeğin ve kadının temizlenip namaz kılması tavsiye ediliyor.

Bazı bölgelerde düğünden sonra gelin, damat için hazırlamış olduğu şerbeti ikram eder. Yine yüz görümlüğü açılmadan önce damat geline hediye verir. Mehir de denilir buna. Evliliklerde anlaşmazlıklar olabilir. Eğer olur da boşanma olursa, kadına verilecek olan miktarın sözüdür mehir. Bu da İslam dininin, kadına verdiği değerden dolayıdır.  Erkek için böyle bir şey yoktur. :)

Tabii bazı evliliklerde ilk geceden gerdeğe girilmeyebilir. Bazı kadınlar veya erkekler ilk gece korkusu yaşayabilir. Böyle durumlarda erkek de kadın da anlayışlı olmalıdır. Acele etmeden. Olayı büyütmeden normal hayata devam edilmelidir. Hatta gerekirse psikolojik destek dahi alınabilir.

Şimdilik bu konuyla alakalı söyleyeceklerim bu kadar.  Siz ne düşünüyorsunuz? Birkaç cümle ile görüşlerinizi paylaşınız. Lütfen yorumlarda argo ifadeler kullanmayınız.

Tepki Ver | mutlu2
2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Düğünden sonra gelin damat ne yapar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Sosyal Türk ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!