Sosyal Türk
Haber, Video ve Teknoloji

Olmasa Mektubun Sözleri ile 5 Harika Yorum

Sevda, Yeni Türkü, Eyüp Hamiş, Haris Alexiou ve Müslüm Gürses...

1 151

Olmasa mektubun, yazdıkların olmasa. Kim inanır senle ayrıldığımıza? Sanma unutulur kalp ağrısı zamanla. Her şeyi unutarak yaşanır sanma… Muhteşem şarkı sözleri ile bu güzel şarkıyı her dinlediğimde kendimden geçerim. Sözleri Murathan Mungan’a ait olan bu enfes şarkının bestesi Yunanlı Manos Loizos’a aittir. Murathan Mungan ve Manos Loizos’a böylesine güzel bir şarkıyı bizlere armağan ettikleri için huzurlarınızda teşekkürlerimi sunarım. Şimdiye kadar birçok sanatçı tarafından yorumlanan olmasa mektubun şarkısı yunanca ve türkçe dillerde söylenmiştir.

Genel olarak bu şarkıyı duyduğumuzda aklımıza ilk olarak Yeni Türkü gelir. Derya Köroğlu’nun yorumuyla 1986 yılında “Günebakan” albümünde yer almıştır.  Sonrasında bir azeri sanatçı olan Sevda Alakbarzadeh yorumuyla da bu şarkıyı dinlemişliğimiz vardır. Olmasa Mektubun şarkısını, Yeni Türkü güzel bir şekilde yorumlamış olsa da bence Sevda’nın yorumu daha bir güzel olmuş. Bu nedenle Sevda, listemde ilk sırada yer almaktadır.

Sevda – Olmasa Mektubun

Sevda, Yeni Türkü, Müslüm Gürses, Ferhat Göçer gibi ünlü sanatçıların yanı sıra Zara, Özcan Deniz, Leman Sam, Muazzez Ersoy, Necdet Kaya ve daha onlarca yakından tanınan sanatçı seslendirmiştir.

Yeni Türkü – Olmasa Mektubun

Murathan Mungan’a ait olan bu sözleri Yeni Türkü ilk olarak 1986 yılında “Günebakan” albümünde seslendirmiştir. Murathan Mungan aslen Mardin’li olup sonrasında İstanbul’da edebiyat fakültesini okumuş ve olmasa mektubun gibi onlarca şiir yazmıştır. Şiirlerinin çoğu yeni türkü tarafından şarkı haline getirilerek insanlığa armağan edilmiştir.

Eyüp Hamiş & Ceren Gündoğdu – Olmasa Mektubun

Eyüp Hamiş, ülkemizin ender sanatçılarından bir tanesidir. Birçok sevdiğimiz şarkıyı ney ile icra eden Eyüp Hamiş, Ceren Gündoğdu ile düet yaparak olmasa mektubun şarkısına eşlik etmiştir. Bence dinlerken sizi rahatlatacak bir çalışma olmuş.

Haris Alexiou – Ola Se Thimizoun

Yıllar önce dinlediğimde şaşırmıştım. Ben hep yeni türkü ile dinlemiş, onların sesi ve yorumuyla etkileniyordum. Yunan sanatçı olan Haris Alexiou’dan da dinleyince şarkıların dili olmadığını o zaman anlamıştım. Çok duygulanmış, sonrasında listeme eklediğim ender sanatçılardan bir tanesidir.

Müslüm Gürses & Ferhat Göçer – Olmasa Mektubun

Müslüm baba ile Ferhat Göçer birlikte söylüyorlar bu videoda. Allah rahmet eylesin. Türk müziğinin unutulmayan efsane isimlerindedi. Şarkıyı söylerken adeta kendinden geçiyor ve kendisine has olan tarzıyla olmasa mektubun şarkısını yorumluyor. Hoşuma gittiğinden bu listede paylaşmak istedim… Daha fazlasına ulaşmak için www.sosyalturk.net sitesini Youtube, Facebook ve Twitter hesaplarından takip ediniz.

Olmasa Mektubun Şarkı Sözleri

Olmasa mektubun yazdıkların olmasa
Kim inanır senle ayrıldığımıza
Sanma unutulur kalp ağrısı zamanla
Herşeyi unutarak yaşanır sanma

Neydi bir arada tutan şey ikimizi
Birleştiren neydi ellerimizi
Bırak bana anlatma imkansız sevgimizi
Sevmek birçok şeyi göze almaktır

Olmasa mektubun yazdıkların olmasa
Kim inanır senle ayrıldığımıza

Baksana geçmişe ne çok anıyla yüklü
Nerde o taverna nerde sinema
Harcanmış zamanlar yeniden yaşanmazki
Geç kaldıktan sonra arama boşa!

1 yorum
  1. selim Diyor ki:

    Bende sevdanın yorumunu çok begendim. Başka şarkıları var mi sevdanın acaba

Bir Cevap Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.