Pasaport numarası nedir? Kaç haneli? nerede yazar? Değişir mi?

Pasaport numarası nedir? Bu inceleme yazımızda merak edenler için pasaport numarası nerede yazar, pasaport no kaç haneli, değişir mi? gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız. Pasaport numarası ile alakalı merak edilen soruları yorum alanından sormayı unutmayınız.

Pasaport nedir?
Pasaport

Pasaport, ülkeler arasında gidip gelirken sizin kim olduğunuzu belli eden bir nevi kimliktir. Bazı ülkeler, aralarında olan anlaşma gereği pasaport sormazken, birçok ülkeye giriş çıkış yapmak istediğiniz zaman pasaportunuzu kullanmanız gerekiyor. Her ziyaretinizde, yaptığınız seyahat tarihleri ve size verilen izin belgesi pasaportun boş sayfalarından birine işlenir. Tabii bir de her kimlikte olduğu gibi pasaportlarda da bir numara bulunmaktadır. Bu numaralar size özel olduğu gibi her ülkenin numarası farklı kurallara tabiidir.

Pasaport numarası nedir?

Pasaport numarası, ülkelerin size ait bilgileri takip edebilmeleri için kullandıkları 7-9 haneden oluşan sayılardır. Bu numaralar, uluslararası anlaşmalar gereği bütün ülkeler ile paylaşılır. Mesela siz Amerika’ya gidip, orada bir sorun yaşamışsanız, bu sorunlar Avrupa ve diğer anlaşmalı ülkeler ile paylaşılır. Bir başka zaman Avrupa ülkelerine gittiğiniz zaman bu sorunlar karşınıza çıkacaktır. Tabii bunu örnek olsun diye paylaşıyorum, öyle olacağından dolayı değildir.

Pasaport numarası nedir?

Pasaport numarası kaç haneli?

Pasaport numarası, Türkiye’de yeni pasaport kartlarında 7 haneli olup, eski pasaportlarda ise 9 hanelidir. Türk pasaport numaraları “U” harfi ile başlayan 9 hanelidir. Bir örnek vermek gerekirse “U14133624” şeklinde olduğunu söyleyebilirim.

Pasaport numarası nerede yazar?

Pasaport numarası, genelde pasaportların sağ üst köşesinde yer alır. Aşağıdaki fotoğrafta pasaport numarası nerede yazar sorusuna görsel cevap bulabilirsiniz.  Aşağıda paylaştığım görselde “99009054” numarasının yazılı olduğu alanda her ülkenin pasaport numarası yazmaktadır.

Ayrıca en alt tarafta bulunan harf ve numaraların içinde de adınız, soyadınız, ülkeniz, pasaport numaranız yazmaktadır. Dikkatle bakarsanız soyadının ilk sırada, adının ikinci sırada, pasaport numarasının da alt satırın ilk kısmında olduğunu göreceksiniz.

Pasaport numarası nerede yazar

Pasaport numarası değişir mi?

Pasaport numarası, yenilediğiniz zaman değişen bir numara değildir. Size ait olan pasaport numarası, ömür boyu size ait olan bir numaradır. İlk pasaportunuzdan sonra 20 tane pasaport da yenileseniz yine aynı numara olacaktır.

Sözü çok uzatmadan burada noktalamak istiyorum. Sormak istediğiniz soruları yorum alanından paylaşabilirsiniz. Eksik veya yanlış olduğunu düşündüğünüz konuları lütfen yorum alanından belirtiniz.

Salih Akbaş / Sosyal Türk

Tepki Ver | mutlu11
11
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
3
vir_sl_
Virüslü
Pasaport numarası nedir? Kaç haneli? nerede yazar? Değişir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Yeni pasaportlarda pasaport numarası başka bir yerde mi yazıyor yoksa ben mi yanlış yere bakıyorum? Benim pasaportumda gösterdiğiniz yerde bir şey yazmıyor.

    Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Sosyal Türk ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!