Sosyal Türk
Haber, Video ve Teknoloji

Türkiye Varlık Fonu Tam Olarak Nedir? Ne değildir?

PTT, Türksat, Ziraat Bankası, TÜPRAŞ ve dahası türkiye varlık fonuna aktarıldı...

5 137

Türkiye bugün yeni bir kavramla tanıştı. Adına ‘Türkiye varlık fonu‘ diyorlar. Bu tam olarak ne anlama geliyor emin değilim. Biraz araştırdım ama yeteri kadar bilgi bulamadım. O nedenle sizlere de sormak istiyorum varlık fonu nedir ne değildir diye. Zira Ziraat Bankası, PTT, Çaykur, Türksat, Eti Maden filan buraya aktarılmış durumda.  Bazı yazarlar kabaca bunun özel bir firma olduğunu ancak özel firmalar kanununa tabi olmadığını, kimileri de devlet kontrolü altında bir kurum olduğunu ancak çalışanlarının devlet memuru olmadığını filan söylüyordu. Sizce Türkiye varlık fonu tam olarak nedir? Yorum alanından bilgilerinizi benimle ve bunun tam olarak ne anlama geldiğini merak edenlerle paylaşmak ister misiniz?

5 Yorumlar
 1. Tarık Diyor ki:

  Arkadaşım anladığım kadarıyla bu sistem geçtiğimiz yıllarda özelleştirilmiş olan devlet kurumlarının devlette kalan kısımlarının tek bir yerden yönetilmesi ile alakalı bir şeydir. İyi bir şey midir kötü bir şey midir bilemedim ama galiba böyle bir şeydir 😀

 2. Osman Diyor ki:

  Bak kardeşim şöyle anlatayım. Öyle bir kurum düşün ki her türlü yetkisi olsun ama kimse ondan hesap soramasın. Yönetimde olan kişilerin bankadan alacaklarını kimse bilmesin. Oraya yatırılan paralar çalınıyor mu batırılıyor mu ne oluyor ne olmuyor kimsenin bundan haberi olmasın. Varlık fonu denilen bu şey aslında birçok gelişmiş ülkede bulunuyor ve amacı da ülkenin fazla parasını bir yerde toplamak. Türkiye’de ise hali hazırda para olmadığından ve borçlar gırtlağa dayandığından dolayı varlık fonu neden kuruldu ya da oraya aktarılan mevcut kuranların paralarının başına nasıl bir iş gelecek kimse bilmiyor. Kısaca bu şekildedir.

 3. Yusuf Çelik Diyor ki:

  Osman’ın söylediklerine katılıyor. Bu türkiye için hiç iyi bir şey olmayacak. Çünkü tüm yetkiler tek bir kişide toplanacak. Nihayetinde Erdoğan ölümsüz biri değil. Yarın bir gün ölünce onun yerine geçecek olan kişi de bu hakların hepsine sahip olacak. Diyelim ki türkiyeyi sevmeyen, bir vatan haini gelip başkan oldu o zaman ne yapacağız? Kim kontrol edecek bu adamı? Kim sorgulayacak? Kim dur diyecek? Lütfen akıllı olup mantıklı düşünün.

 4. Serkan Diyor ki:

  Yorum yapan arkadaşlar zaten detaylı bi şekilde açıklama yapmışlar. Ben de benzer şeyleri söyleyecektim. Bu ulusal varlık fonu dedikleri şey fazla parası olan ülkeler için oldukça iyi bir şeydir fakat türkiyenin giderleri gelirlerinden çok ama çok fazla olduğundan dolayı bu ülkeyi daha da kötüye götürmekten başka bir şey olmayacaktır. Düşünsenize vergi kanunundan bile muaf olan özel bir kuruluşu? Hem de çalışanlarının ne kadar aldığını, paraları nereye harcadığını soracak bir Allah’ın kulu olmayacak. Bu ülkede kalan üç beş kuruşu da çöpe atmak değildir de nedir? Çok mu abartıyorum acaba?

 5. Cenk Diyor ki:

  Ne tartışıyorsunuz ya başkanımuz, cumhurbaşkanımız diyorsa vardır bir bildiği ben tm destek veriyorum. Yürü reis kim tutar seni.

Bir Cevap Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.