Uçak teknisyenliği bölümü avantajları ve dezavantajları

featured

Uçak teknisyenliği, ülkemizde çok popüler olmasa da özellikle İstanbul’da yaşayan gençlerin okumak istedikleri bir bölümdür. Türkiye’de birçok ilde bulunan uçak teknisyenliği bölümünden mezun olan gençler Türk Hava Yolları başta olmak üzere birçok havayolu şirketinde iş bulabilmektedir.

Uçak teknisyenliği, geleceğin mesleklerinden biri olup en azından önümüzdeki 40-50 yıl boyunca popülerliği devam edecektir diye düşünüyorum. Günümüzde hava yolu ulaşımının popüler hale gelmesi, insanların uçak biletlerini alabiliyor olması bu sektördeki ihtiyaçları da beraberinde getiriyor.

Her yıl filosuna yeni uçaklar ekleyen havacılık şirketleri, bunların bakımlarını yapabilmek için teknik eleman sayısını da arttırıyor. Sadece bu da değil. Başka ülkelerin firmaları da Türkiye ve diğer ülkelere daha fazla seferler düzenleyebilmek için yabancı ülkelerde hangarlar kiralıyor ve orada kendi uçaklarının bakımını yapabilmek için istihdam alanı oluşturuyorlar.

Bütün bunları düşündüğümüz zaman uçak teknisyenliği geleceğin mesleklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şimdiye kadar söylediklerim sektörün avantajlarından bir kısmıydı. Bunun haricinde herkesin yapamayacağı bir sektörde iş bulmuş olacaksınız. Dolgun maaş imkanıyla biraz daha rahat bir hayat sürebileceksiniz. Eğer yabancı diliniz varsa başka ülkelerde de iş bulma imkanınız olabilir.

Tabii bunca güzelliğin yanında işin olumsuz tarafları da vardır. Mesela teknik bir işle uğraşacağınız için yazın kavurucu sıcaklarında veya kışın dondurucu soğuklarında çalışmak zorunda kalacaksınız. Sorumluluğu olan bir sektörde çalışacağınızdan dolayı oldukça dikkatli olmak zorundasınız ve yaptığınız her şeyin sorumluluğunu almayı bileceksiniz.

Hassas bir sektör olduğundan dolayı uyuşturucu, alkol gibi zararlı alışkanlıklarınız kesinlikle olmamalıdır çünkü rastgele yapılan testlerde kanınızda bu maddelere rastlanırsa lisansınız ömür boyu iptal edilecektir.

Uçaklar, gerek fazla ağır olmamaları için gerekse yolcular için daha fazla alan oluşturmak için parçalarının olduğu yerler maalesef oldukça dar alanlardır. Öyle zamanlar olacak ki elinizin girmeyeceği yerlerde çalışmanız gerekecek. Nasıl olacak diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Maalesef o işi halletmeniz gerekiyorsa bir şekilde halletmeniz gerekecek. :)

Bunlar da işin olumsuz yanlarıdır. Sizler de uçak teknisyenliği ile alakalı eklemek istediklerinizi lütfen yorum alanından belirtiniz.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uçak teknisyenliği bölümü avantajları ve dezavantajları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Sosyal Türk ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!